پزشكان معالج دبير دوم سفارت ايران در بغداد، شكنجه‌هاي روحي و جسماني وارد بر جلال شرفي را شديد اعلام كردند كه درمان آن سالها وقت مي خواهد.

به گزارش ايرنا، دكتر "عليرضا علي حسيني" پزشك متخصص پوست و دكتر "علي شريفي" متخصص روان پزشكي، پزشكان معالج "جلال شرفي" دبير دوم سفارت ايران در عراق عصر چهارشنبه با حضور در وزارت امورخارجه ايران اقدامات پزشكي انجام شده براي وي را به اطلاع خبرنگاران داخلي و خارجي رساندند.

دكتر حسيني با اشاره به اينكه شرفي روز ‪ ۱۴‬فروردين بعد از آزادي به تهران عزيمت كرده است، گفت: وي در اين مدت تحت نظر معاينات پزشكي قرار گرفت و باتوجه به ضعف بدني و بدحالي اقدامات تشخيصي و درماني براي او انجام شد.

وي افزود: آنچه در معاينات بدست آمده آثار ضربات و صدمات نافذ و غير نافذ بر بدن شرفي از سر تا كف پا و در برخي نواحي به خاطر ضربات، فشار ضرب و جرح بيشتر آثار آن بر بدن وي برجا مانده است.

حسيني با بيان اينكه آنچه پس از مدت طولاني هنوز به خوبي مشهود است، گفت: آثار زخم روي سر، بيني، گوش، پارگي پرده گوش و كبوديهاي ناشي از خون مردگي به خصوص بر ناحيه كمر كه فشار زيادي را متحمل شده، نمايان است.

پزشك معالج شرفي افزود: زخم‌هاي موجود ناشي از فشارهاي ممتد و شديد بوده به طوريكه بيشتر زخم‌ها در مچ دست و مچ پاست و اضافه بر آن به خاطر شرايط بدي كه داشتند زخم‌هاي وي باعث عفونت شده و آثار موجود آن را به خوبي نشان مي‌دهد.

وي با اشاره به مراقبت‌هاي پزشكي انجام شده براي شرفي گفت: از لحاظ سيستمي و باتوجه به گذشت اين مدت درحال حاضر مشكلي وجود ندارند ولي كاهش وزن كه به خوبي مشهود است نشان مي‌دهد كه فشارهاي جسمي زيادي بر بردن وي وارد شده است.

حسيني گفت: شرفي تا چند روز پيش به علت ضربات وارد بر شكم و پهلو، خون ريزي از دستگاه گوارش و مشكلات ادراري داشت و پس از معالجات انجام شده درحال بهبود است.

وي خاطرنشان كرد: مشكلات جسمي معمولا اگر منجر به قطع عضو نشود، در مدت طولاني بهبود پيدا مي‌كند ولي آثار به جامانده به خوبي نشانگر شدت جراحات و طولاني بودن ضربات بر بدن شرفي است.

در ادامه اين نشست مطبوعاتي دكتر علي شريفي متخصص روان پزشكي و ديگر دكتر معالج جلال شرفي، آثار رواني شكنجه‌هاي وارد شده بر دبيردوم سفارت ايران در بغداد را تشريح كرد.

شريفي با بيان اينكه ما بايك قرباني شكنجه رواني روبرو هستيم ، نمونه‌هاي مربوط به تحمل شكنجه را بر روان شرفي توضيح داد.

وي با اشاره به اينكه از ابتدا بازداشت‌كنندگان شرفي معلوم نبودند و برعكس يك زنداني و متهم عادي كه مي‌داند مورد محاكمه قرار مي‌گيرد و تكليف او روشن مي‌شود، ولي باتوجه به اينكه اين ديپلمات ربوده شده و از سرنوشت خود اطلاعي نداشته است ، اين حالت بلاتكليفي يك نوع شكنجه رواني محسوب مي‌شود.

وي افزود: علاوه براين در جريان ‪ ۵۷‬روزي كه شرفي تحت اين شرايط بوده و نيز به علت اينكه مدت زيادي در حبس انفرادي و بدور از هرگونه نور، صدا، روزنامه ، كتاب، راديو، مجلات و ... قرار داشته دچار يك محروميت حسي شده و اثر نامطلوبي بر روي مغز او گذاشته و مشكل بينايي و شنوايي پيدا كرده كه درحال برطرف شدن است.

پزشك معالج اين ديپلمات ربوده شده ايراني، افزود: بازسازي زمينه‌هاي اعدام با دست و پاي بسته كه باعث ترس و وحشت مي‌شود و همچنين تهديد به مرگ فجيع توسط سگ‌هاي گرسنه و محروم كردن از خواب، شكنجه‌هاي روحي ديگري است كه آثار آن بر مغز مشكلات زيادي ايجاد مي‌كند.

شريفي با بيان اينكه آثاري كه اكنون برجاي مانده و درحال درمان آن هستيم، اين است كه وي نسبت به هر صدايي حساس شده و از جا مي‌پرد كه اين يادآور باز شدن در و شكنجه كردن او بوده و هر دري كه باز و بسته مي‌شود، اين حالت را براي او ايجاد مي‌كند.

وي افزود: حالت تنهايي و انزوا براي او ايجاد مي‌شود و وقوع مجدد اين حالت همچنان براي او تداعي مي‌شود. به اين ترتيب كه درحالت بيداري حس مي‌كند كه همان شكنجه‌ها درحال انجام شدن است .

شريفي گفت: اين ديپلمات دچار اختلال استرس حاد است و براي جلوگيري از مزمن شدن آن ، درمان پزشكي از طريق دارو و روان درماني درحال انجام است و به نظر مي‌آيد كه لازم است ماه‌ها و سال‌ها تحت روان پزشكي باشند.

نماينده سازمان صليب سرخ جهاني در ايران روز چهارشنبه تاكيد كرده است كه مساله حقوقي "جلال شرفي" دبيردوم سفارت ايران دربغداد را از طريق كميته حقوقي اين سازمان پيگيري مي‌كند.

"پيترجي اشتوكر"از زنده بودن و بازگشت شرفي به ايران ابرازخوشحالي‌كرده است.

 تاريخ : | | نویسنده : andiaweb |
رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
جشن عروسی
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
خدمات برش لیز
رفع جای جوش صورت با سابسیژن
میز و صندلی تالاری
لیپوماتیک
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
چگونه راننده دینگ شویم؟
طرز تهیه روغن خراطین
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
اهواز چت
انجام پایان نامه مدیریت

لینک های مفید
آموزش مجازی | دوره آموزشی کفپوش سه بعدی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.